Caritas Mitropolitan Greco-Catolic Blaj Biserica Romana Unita cu Roma, Greco-Catolica Renovabis Humanitäre Hilfe Windesheim e.V. LilianaDesign: web design, creare site Stiri si Reportaje Alba

saptaminal
lunar
mai rar

Încă un pas spre titlu: Volei Alba Blaj Ştiinţa Bacău 3-0: cronică, statistică, foto

Volei Alba Blaj a învins, miercuri seara, Ştiinţa Bacău, scor 3-0 (25-18, 25-19, 25-4) şi a făcut un nou pas spre cel de-al treilea titlu de campioană. Pentru echipa noastră urmează 3 deplasări - la Dinamo, CSM Lugoj şi CSM Bucureşti - fetele pregătite de Darko Zakoc având şansa să închidă campionatul dacă vor câştiga în aceste partide.

Meciul cu Ştiinţa Bacău nu a fost deloc uşor în primele două seturi. Echipa noastră a început mai slab partida şi s-a văzut condusă cu 10-7 de vizitatoare. A fost momentul în care Darko Zakoc a solicitat time-out şi, după încă un punct băcăuan, Volei Alba Blaj reuşeşte 9 puncte consecutive şi duce scorul la 16-11, fapt decisiv în câştigarea primului set. În cel de-al doilea set, după un început mai bun al Blajului, a fost rândul Ştiinţei să revină pe tabelă, Florin Grapă introducând-o, inspirat, în teren pe Irina Radu, pe serviciul căreia oaspetele au realizat cele mai multe puncte. Cele două echipe merg cap la cap până la 21-19 pentru Volei Alba Blaj, când Darko Zakoc o introduce la serviciu pe Rebecka Lazic, care duce scorul la 25-19. Setul al treilea a fost fără istoric. După un 9-0 pe serviciul Samarei Rodrigues de Almeida, Volei Alba Blaj a pierdut doar 4 puncte, de la scorul de 14-4 servind doar Tatsiana Markevich până la final, într-un set cu un rezultat neverosimil.

Merită punctată prestaţia Samarei Rodrigues de Almeida, jucătoarea braziliancă reuşind, în acest meci, cele mai multe puncte, cele mai multe blocaje, cei mai mulţi aşi şi cea mai bună preluare.

Statistică

- Volei Alba Blaj a realizat 75 de puncte: 9 aşi, 41 atacuri, 9 blocaje, 16 erori ale adversarului;
- Ştiinţa Bacău a realizat 41 de puncte: 1 as, 20 atacuri, 7 blocaje, 13 erori ale adversarului;
- Samara Rodrigues de Almeida a reuşit cele mai multe puncte (13), de la Ştiinţa Bacău remarcându-se Nikoleta Perovic (9);
- Samara Rodrigues de Almeida şi Ana Antonijevic au realizat cele mai multe puncte cu blocajul (3);
- Samara Rodrigues de Almeida a realizat cele mai multe puncte din serviciu (4);
- Volei Alba Blaj a avut o medie de 36% preluare pozitivă (31% excelentă), în timp ce Ştiinţa Bacău a înregistrat o medie de 31% preluare pozitivă (23% excelentă);
- Samara Rodrigues de Almeida a avut cea mai bună preluare (60% pozitivă, 60% perfectă), de la Ştiinţa Bacău cea mai bună preluare fiind înregistrată de Mihaela Albu (50% pozitivă, 40% perfectă).

Echipe

VOLEI ALBA BLAJ, antrenor Darko ZAKOC: Ana ANTONIJEVIC 8p. (2 aşi, 3 blocaje) - Samara RODRIGUES DE ALMEIDA 13p. (4 aşi, 3 blocaje), Nadja NINKOVIC 11p. (1 blocaj), Tatsiana MARKEVICH 11p. (1 as), Nneka ONYEJEKWE 7p. (2 blocaje), Adina SALAORU (cpt.) 8p. (1 as) - Marina VUJOVIC (libero). A mai jucat: Rebecka LAZIC 1p. (1 as).

ŞTIINŢA BACĂU, antrenor Florin GRAPĂ: Ivana ZBUROVA 1p. - Ana OTASEVIC 4p. (2 blocaje), Cristina CAZACU 6p. (2 blocaje), Georgiana FALEŞ 6p. (2 blocaje), Nikoleta PEROVIC 9p. (1 as, 1 blocaj), Denisa ROGOJINARU (cpt.) 1p. - Nicoleta MANU (libero 1). Au mai jucat: Sabina MICLEA 0p., Irina RADU 1p., Lorena SIPIC 0p. - Mihaela ALBU (libero 2).

Meciul Volei Alba Blaj - Ştiinţa Bacău a fost arbitrat de Paul ALEXI SZABO (A1, Oradea) şi Cristian SEREI (A2, Baia Mare).

În clasament, Volei Alba Blaj se menţine lider (72 puncte), urmată de CSM București (65 puncte), CSM Târgoviște (59 puncte) şi Știința Bacău (51 puncte).

Pentru Volei Alba Blaj urmează 3 deplasări consecutive: la Dinamo (sâmbătă, 1 aprilie, ora 15.30, Digisport), CSM Lugoj (miercuri, 5 aprilie, ora 17.00) şi CSM Bucureşti (în jurul datei de 8 aprilie). În cazul în care va obţine doar victorii de 3 puncte în cele 3 meciuri, Volei Alba Blaj va deveni şi din punct de vedere matematic, pentru a treia oară, campioana României.

Text şi foto: Nicu Goga