Blaj: Biblioteca Municipală şi Muzeul de Istorie găzduiesc, miercuri, manifestările dedicate "Zilei Şcolii Ardelene"

"Ziua Şcolii Ardelene", sărbătorită în fiecare an pe 11 octombrie, va fi marcată la Blaj prin două manifestări, ce vor avea loc miercuri, 11 octombrie 2017. De la ora 10.00 vor fi deschise, la Muzeul de Istorie "Augustin Bunea", două expoziţii tematice, iar de la ora 13.00 va avea loc, la Biblioteca Municipală "Şcoala Ardeleană", o conferinţă dedicată Şcolii Ardelene, ce va fi urmată de lansări de carte. Din 2014, ziua de 11 octombrie a fost declarată prin lege "Ziua Şcolii Ardelene"

Manifestările dedicate "Zilei Şcolii Ardelene" sunt organizate de Primăria şi Consiliul Local Blaj, Universitatea "1 decembrie 1918" Alba Iulia, Biblioteca Municipală "Şcoala Ardeleană" Blaj şi Muzeul de Istorie "Augustin Bunea" Blaj.

ORA 10.00 - Muzeul de Istorie „Augustin Bunea” Blaj

- Expoziție de documente „11 Octombrie 1754 - Deschiderea primelor Școli Sistematice Românești”. Prezintă muzeograf Simona Frâncu;

- Expoziția Taberei de Creație Plastică „Prețuiește clipa”. Prezintă Prof. Luminița Avram şi Prof. Daniel Voina;

ORA 13.00 – Biblioteca Municipală „Școala Ardeleană” Blaj

- Cuvânt de salut, cuvânt de bun venit;

- CONFERINȚE:

Prof. univ. dr. Ion BUZAȘI: "Școala Ardeleană, expresie a Iluminismului Românesc";

Lector univ. dr. Marcela Ciortea: "Trei corifei: blândul călugăr Samuil, directorul de școală Șincai și polemistul Petru Maior";

- LANSARE DE CARTE:

Ana Tatai, Cornel Tatai-Baltă: "Anuarul Liceului debăieți greco-catolic din Blaj 1853-1945"; Prezintă: Cercetător dr. Gabriela Mircea şi Prof. univ. dr. Ion Buzași;

Maria-Daniela Pănăzan: "Poezia lui Dumitru Ichim. Eseu monografic"; Prezintă Prof. Silvia Pop şi Prof. univ. dr. Ion Buzași;

Maria-Daniela Pănăzan (coordonator): "Proza lui Ioan Popa. Studii critice"; Prezintă Prof. Dr. Maria-Daniela Pănăzan şi Prof. Silvia Pop.

La iniţiativa deputatului bihorean Adrian Miroslav Merka, reprezentant al Uniunii Democratice a Slovacilor şi Cehilor din România, la care au aderat apoi mai mulţi parlamentari, data de 11 octombrie a fost declarată, prin lege adoptata de Camera Deputaţilor, "Ziua Şcolii Ardelene".

În expunerea de motive din proiectul de lege adoptat de Parlamentul României se arată că "de-a lungul istoriei şi a formării statului român a fost esenţial aportul modului de gândire occidental [...] mişcării culturale şi politice cunoscută sub numele de Şcoala Ardeleană [...] Reprezentanţi de marcă ai Şcolii Ardelene, cât şi ai Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolice, Samuil Mincu, Gheorghe Şincai, Petru Maior, Petru Pavel Aron, lnocenţiu Micu-Klein şi Ion Budai-Deleanu, dar şi întreaga clasă intelectuală pe care au creat-o prin ideile lor în toate cele trei principate romaneşti istorice, au preconizat logica unităţii poporului român într-o singură formaţiune politică, întemeiată pe unitatea originară a limbii românilor din întregul spaţiu locuit de aceştia, peste graniţele vremelnice instituite de vitregiile istoriei. Limba română, ca moştenire istorică de bază a poporului nostru, a constituit un obiect profund de cercetare a Şcolii Ardelene, prin orientari programatice curajoase. Scoala Ardeleana este un curent intemeietor prin definitie, este kilometrul zero al celor mai valoroase idei si opere care ne definesc genetic, istoric şi sociologic în aria de cugetare a Europei, printr-un uriaş efort de aclimatizare a spiritului european în viaţa românilor, de creare a unei gândiri româneşti în consens continental, dar cu specificul local pe care îl apreciem, îl cultivăm şi îl apărăm şi astăzi. Valorificând moştenirea acestor înaintaşi providenţiali, ne dovedim a fi o naţiune cu simţul demnităţii, pe care gânditorii Şcolii Ardelene au dorit-o ca parte organică a civilizaţiei europene."

Şcoala Ardeleană a fost o importantă mişcare culturală generată de unirea Mitropoliei românilor ardeleni cu Biserica Catolică, act în urma căruia a luat naştere Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică. Şcoala Ardeleană a contribuit nu numai la emanciparea spirituală şi politică a românilor transilvăneni, ci şi la a celor de peste munţi. Unul din documentele cele mai importante elaborate este petiţia Supplex Libellus Valachorum (1791, 1792), adresată împăratului romano-german Leopold al II-lea, pentru recunoaşterea naţiunii române ca parte constitutivă a Marelui Principat Transilvania. O altă realizare a Şcolii Ardelene a fost introducerea grafiei latine în limba română, în locul scrierii chirilice, şi tipărirea primului dicţionar cvadrilingv al limbii române, Lexiconul de la Buda. Deviza Şcolii Ardelene a fost “Virtus Romana Rediviva” (prescurtat V.R.R.), care îndemna la renaşterea vechilor virtuţi ostăşeşti, în lupta pentru drepturi naţionale, pentru limba şi credinţa străbună, pentru unirea tuturor românilor într-o singură ţară.

Ziua de 11 octombrie 1754 este ziua în care, la Blaj, Episcopul Petru Pavel Aron a emis decretul de înfiinţare, la Blaj, a primelor şcoli sistematice şi moderne din istoria românilor, "fântânile darurilor", cum le-a numit ctitorul lor, care a mai spus: "Şcoala de obşte va fi a tuturor, de toată vârsta, de cetanie, de cântare şi de scrisoare, nici o plată de la ucenici aşteptându-se".

Text şi foto: Nicu Goga

10.10.2017.