Blaj: "Cupa Down" la tenis de masă, ediţia a III-a

Marţi, 7 noiembrie 2017, a fost ziua specială în care persoane cu dizabilităţi din cinci judeţe s-au întâlnit, la Blaj, de data aceasta, pentru a se bucura împreuna în cadrul "Cupei Down" la tenis de masă, ediţia a III-a. Competiţia a fost organizată de Liceul Tehnologic "Timotei Cipariu" Blaj, în parteneriat cu Primăria Municipiului Blaj, Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba, Direcţia Judeţeană de Sport şi Tineret Alba, Special Olympics România şi Club Sportiv Gimn Star Blaj.

Cei 36 de sportiv înscrişi în concurs, proveniţi de la Centrul Educaţional "Raluca" Cluj Napoca, Centrul de Pedagogie Curativă Simeria, Asociaţia "Pruncul Isus" Mediaş, Grup Independent Sibiu, Grup Independent Alba, Serviciul de Ajutor Maltez - filiala Blaj şi Liceul Tehnologic "Timotei Cipariu" Blaj au demonstrat, încă o dată, că sportul uneşte oamenii într-o mare familie, bucuria revederii şi a competiţiei efective fiind trăite la intensitate, atât de către concurenti, cât şi de către părinţii şi coordonatorii grupurilor. Ce este demn de ramarcat, şi acest lucru ne încântă deopotriva, este faptul că majoritatea sportivilor au fost însoţiţi de părinţi, implicaţi sută la sută în aceste activităţi.

Clasamentul s-a facut pe categorii de vârstă, fete şi băieţi, fiecare sporiv fiind premiat cu medalii şi diplome.

Reuşita competiţiei s-a datorat numărului mare de cadre didactice din cadrul Liceului Tehnologic "Timotei Cipariu" Blaj - Învăţământ Special, implicate în organizare, susţinerii oferite de către direcţiunea şcolii, prin doamna director Tomuş Elena Doina şi domnul director Laţiu Ioan, dar şi elevilor voluntari de la Liceul Tehnologic "Ştefan Manciulea" Blaj.

Multumiri sponsorilor: Compania Apidava, Caritas Mitropolitan Greco Catolic Blaj, SC Ioana&Andra, SC Emoke SRL.

Prof. Cornelia Letiţia Mărginean

10.11.2017.