Blaj: "Cupa Mărțișorului" la Majorete 2017 - rezultate, FOTO

"Cupa Mărțișorului" la Majorete, aflată la ediția a VI, s-a desfășurat la Blaj, vineri, 3 martie, în sala Clubului Sportiv Şcolar, într-o atmosferă de sărbătoare. Organizatorii acestei competiții au fost Club Sportiv Gimn Star Blaj și Liceul Tehnologic Timotei Cipariu Blaj, având ca parteneri Direcția Județeană de Sport și Tineret Alba, Inspectoratul Școlar Județean Alba, Club Sporiv Școlar Blaj, Radio Blaj și Primăria Blaj.

Cu primăvara în priviri, cele 132 de sportive au oferit un spectacol in care grația, energia, micile stângăcii și dorința de a câștiga au creionat portretul copiilor care doresc sa facă sport. De fapt, acesta este și obiectivul principal al acestui proiect, inițiat in 2012, acela de a aduce in sălile de sport cât mai mulți copii care să facă mișcare.

Ca și anul trecut, competiția s-a desfășurat pe următoarele secțiuni de concurs: Pom pon, ritmic twirl, solo accesorii, X-strutting și exibition, la care au concurat sportive de la Școala Gimnazială "Ștefan cel Mare" Cetatea de Baltă, Școala Gimnazială "Ion Agârbiceanu" Alba Iulia, Cetariu - Oradea, Colegiul Național Cetate Deva, Colegiul Național "I.M. Clain" Blaj, Școala Gimnazială "Toma Cocișiu" Blaj, care a avut cei mai mulți sportivi in concurs, și Club Sportiv Gimn Star Blaj.

Clasament secțiunea pom pon - învățământ primar:

- Loc I: Christal Team, Școala Gimnazială "Toma Cocișiu" Blaj;
- Loc II: Christal Team, Mini Școala Gimnazială "Toma Cocișiu" Blaj;
- Loc III: Record, Școala Gimnazială "Ion Agârbiceanu Alba Iulia.

Clasament secțiunea pom pon - învățământ gimnazial:

- Loc I: Christal Team Jr., Școala Gimnazială "Toma Cocișiu" Blaj;
- Loc II: Happy Dance, Şcoala Gimnazială "Ștefan cel Mare" Cetatea de Baltă:
- Loc III: Record, Școala Gimnazială "Ion Agârbiceanu" Alba Iulia.

Locul I la secțiunea pom pon mini grup, învățământ liceal, a fost câștigat de Colegiul Național Cetate Deva, iar la secțiunea pom pon grup locul I a revenit echipei Blue Stars de la Colegiul Național "I.M. Clain" Blaj.

Echipa Gimn Star a câștigat locul I la secțiunea pom pon grup, categoria de vârstă cadeți.

Secțiuni de concurs

Secțiunea Rythmic twirl - solo cadeți:

- Loc I: Berta Lara (Angels Oradea);
- Loc II: Pop Nicoleta (Cs Gimn Star Blaj).

Secțiunea Accesorii - solo:
Loc I: Eftenoiu Alexandra (Colegiul Național Cetate Deva).

Secțiunea Solo Baston:

Loc I: Dudaş Bianca (Angels Oradea).

Secțiunea X-strutting:

Loc I: Eftenoiu Alexandra (Colegiul Național Cetate Deva).

Secțiunea Pom pon-miniformații: 4-7- sportivi.

Pom pon grup: Minim 8 sportivi.

Profesor Cornelia Letiția Mărginean

06.03.2017.