Caritas Mitropolitan Greco-Catolic Blaj Biserica Romana Unita cu Roma, Greco-Catolica Renovabis Humanitäre Hilfe Windesheim e.V. LilianaDesign: web design, creare site Stiri si Reportaje Alba

zilnic
saptaminal
lunar
mai rar

O nouă seară memorabilă pentru Volei Alba Blaj! Victorie în Franţa şi punctaj maxim în Liga Campionilor - statistică, declaraţii, foto

Campioana României la volei feminin, Volei Alba Blaj, continuă să scrie istorie în cea mai importantă competiţie europeană intercluburi, după ce a învins, miercuri seara, în deplasare, campioana Franţei, ASPTT Mulhouse, cu 3-1 (25-20, 20-25, 25-16, 25-20), după 120 de minute de joc efectiv. La a treia participare consecutivă în grupele Ligii Campionilor, Volei Alba Blaj conduce Grupa A cu maximum de puncte la jumătatea acestei faze şi a făcut un pas important în ceea ce priveşte calificarea, în premieră, în Playoffs 6.

Meciul de la Mulhouse a început cum nu se poate mai bine pentru campioana României, care a dominat clar primul set, reuşind, la un moment dat, să conducă chiar cu 11 puncte diferenţă (22-11). Relaxarea din jocul nostru le-a permis gazdelor să strângă scorul final al setului şi să domine clar setul secund. În al treilea şi al patrulea set, echilibrul s-a menţinut până în a doua jumătate a seturilor, când, treptat, Volei Alba Blaj s-a distanţat decisiv, reuşind o nouă victorie de trei puncte.

Britt Herbots (Mulhouse) a reuşit cele mai multe puncte în acest meci (17), urmată de patru jucătoare ale campioanei României: Ana Cleger (16), Aleksandra Crncevic (16), Adina Salaoru (15) şi Nneka Onyejekwe (14). Petya Barakova şi Ana Cleger au dominat statistica punctelor din serviciu (câte 3 de fiecare), în timp ce Nneka Onyejekwe a reuşit cele mai multe puncte din blocaj (4).

Echipe

ASPTT MULHOUSE, antrenor Magali MAGAIL: Aziliz DIVOUX 1p. - Bojana MARKOVIC 6p., Ciara Kathleen MICHEL 8p. (1 as, 1 blocaj), Hayley SPELMAN 12p. (2 aşi), Britt HERBOTS 17p. (1 blocaj), Olga TRACH 10p. (2 blocaje) - Manon JAEGY (libero). Au mai jucat: Alexa Marie DANNEMILLER 2p. (2 aşi), Lisa JEANPIERRE 0p., Michaela ABRHAMOVA 3p. (1 blocaj), Lara DAVIDOVIC 2p. (1 blocaj), Carla COTITO 4p. (1 blocaj).

VOLEI ALBA BLAJ, antrenor Darko ZAKOC: Petya BARAKOVA 5p. (2 aşi, 3 blocaje) - Aleksandra CRNCEVIC 16p. (1 blocaj), Nneka ONYEJEKWE 14p. (4 blocaje), Ana CLEGER 16p. (3 aşi, 2 blocaje), Adina SALAORU 15p. (1 as, 2 blocaje), Mariana AQUINO 5p. (1 as) - Marina VUJOVIC (libero). Au mai jucat: Lena MÖLLERS 0p., Selime İLYASOĞLU 0p., Lynda MORALES 3p. (2 blocaje).

Declaraţii

Magali MAGAIL, antrenor ASPTT Mulhouse: "Am fost dominaţi la serviciu şi la preluare, în campioantul nostru nu suntem obişnuiţi cu un asemenea ritm, fetele au încercat să facă faţă unei echipe experimentate şi nu avem decât să învăţăm din acest meci pentru a putea merge mai departe."

Darko ZAKOC, antrenor Volei Alba Blaj: "Am ştiut că o să fie un meci greu, un meci strâns, pentru că Mulhouse este o echipă care nu renunţă niciodată, s-a văzut mai ales în setul doi acest lucru, dar sunt fericit şi toţi trebuie să ne bucurăm pentru această a treia victorie consecutivă în Liga Campionilor, cred că nimeni nu-şi închipuia înainte de start că vom avea nouă puncte în trei meciuri. E o mare realizare cele trei victorii clare, dar nu trebuie să ne oprim aici, obiectivul nostru este să facem 18 puncte în această grupă. Secretul acestei vicotrii? Am jucat cu inima, nu am renunţat după setul doi, când am avut probleme şi l-am început foarte bine pe al treilea, suntem o echipă cu mari posibilităţi, cu jucătoare care atunci când intră pe teren dau tot ce e mai bun, schimbă jocul, s-a văzut acest lucru în jocul celor doi ridicători, când au fost şi perioade bune, şi perioade rele, la fel şi în cazul centrilor, cred că banca noastră a fost cheia pentru acest succes."

Britt HERBOTS, jucătoare ASPTT Mulhouse: "Ne-am luptat, dar am făcut prea multe greşeli, mai ales la preluare. Am întâlnit, însă, o echipă foarte experimentată şi, din păcate, am pierdut, însă trebuie să fim mândri de ceea ce am realizat."

Adina SALAORU, căpitan Volei Alba Blaj: "Sunt foarte fericită că am reuşit să câştigăm meciul de la Mulhouse, este cea de-a treia victorie consecutivă, cred că a fost una dintre cele mai dificile victorii, deoarece am avut în faţă un adversar competitiv, care a încercat să se agaţe de fiecare minge ca să câştige puncte. Mă bucur că am reuşit să aducem o victorie Blajului şi României şi sper să reuşim şi în meciurile viitoare să ne impunem, pentru că eu consider că anul acesta avem o şansă să trecem în faza următoare a Ligii Campionilor şi sper să materializăm această şansă."

În urma acestei victorii, Volei Alba Blaj se menţine pe primul loc în clasamentul grupei, cu 9 puncte din 9 posibile, urmată de Developres Rzeszow 3 puncte (un meci mai puţin dipsutat), ASPTT Mulhouse 2 puncte şi Volero Zürich 1 punct (un meci mai puţin disputat).

În celălalt meci al grupei, în această seară, de la ora 21.00, Volero Zürich primeşte vizita echipei poloneze Developres Rzeszow.

Următorul meci al campioanei României în Liga Campionilor se va disputa la Sibiu, pe 7 februarie, de la ora 18.00, când Volei Alba Blaj va primi vizita campioanei Franţei, ASPTT Mulhouse.

Până atunci, Volei Alba Blaj va susţine două meciuri extrem de importante în Divizia A1, cu CSM Bucureşti (duminică, ora 14.45, acasă) şi cu CSM Târgovişte (vineri, 2 februarie, ora 18.00, deplasare). Ambele partide vor fi transmise în direct de Digisport.